ساخت ۲۶ کیلومتر از چهارخطه ازنا- شازند در ۱۰ سال!

پروژه چهارخطه ازنا- شازند که روند اجرای آن از سال ۹۱ شروع شده است پس از گذشت ۱۰ سال هنوز تکمیل نشده و مسئولان وعده داده‌اند که تا پایان تیر ماه ۱۴۰۲ به بهره‌برداری می‌رسد.

 جاده «ازنا – شازند» یکی از پرتردد جاده‌های استان لرستان است که شهرستان ۷۵ هزار نفری ازنا را به شهرستان شازند در استان مرکزی متصل می‌کند.

جاده ازنا – اراک که از آن به عنوان یکی از خطرناک‌ترین جاده‌های کشور یاد می‌شود در ابتدای امر برای ارتباط بین شهرستان‌های ازنا و شازند ایجاد شد، اما بعد‌ها به دلایل مختلفی از جمله مسیر هموار و کاهش زمان سفر به یک جاده ترانزیتی تبدیل شد به‌طوری‌که روزانه خودرو‌های سنگین زیادی از این محور عبور می‌کنند و همین سبب شده تا تصادفات ناگواری در آن رخ دهد.

این جاده ترانزیتی در مجموع ۷۰ کیلومتر است که بیش از ۳۵ کیلومتر آن در محدوده استان لرستان و در شهرستان ازنا قرار دارد که با توجه به تردد زیاد و مخاطرات آن، چهارخطه کردن این مسیر در دستور کار قرار گرفت.آغاز پروژه چهارخطه ازنا- شازند در سال ۹۱

سال ۹۱ بود که عملیات اجرایی چهارخطه کردن محور ازنا- شازند به‌منظور کاهش مسافت بین استان‌های لرستان و اراک به عنوان یک جاده ترانزیتی مطرح شد، اما پس از گذشت سال‌ها این پروژه حیاتی همچنان کامل تکمیل نشده و بخشی از آن زیر بار ترافیک رفته است.

با پیگیری‌های مختلف بخش‌هایی از این جاده ترانزیتی احداث و زیر بار ترافیک رفته است و اکنون در حوزه استحفاظی لرستان ۹ کیلومتر باقی مانده که مسئولان وعده داده‌اند تا تیر ماه سال ۱۴۰۲ تکمیل و به‌بهره‌برداری برسد.

وحید کرم‌الهی مدیرکل راه و شهرسازی لرستان پیش از این در رابطه با روند ساخت جاده ازنا – شازند، اظهارداشت: سال ۹۱ پروژه چهار خطه ازنا- شازند شروع شد و تا ۹۶ اعتبار آن فقط استانی بوده است.


او افزود: پس از سفر رئیس جمهور به استان لرستان ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار به محور ازنا – شازند تخصیص و واریز شد که دو میلیارد تومان آن به‌صورت اسناد خزانه و هشت میلیارد و ۷۰۰ میلیون به‌صورت نقدی بود.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان بیان کرد: چنانچه اعتبار مصوب، تحقق پیدا کند تا پایان سال مالی ۱۴۰۱ یعنی ۳۱ تیرماه ۱۴۰۲ به‌بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان افزود: ۳۵ کیلومتر از این پروژه ۷۰ کیلومتری در لرستان و ۳۵ کیلومتر نیز در استان مرکزی قرار دارد.

اختصاص ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار سفر برای تکمیل جاده ازنا- شازند

فرهاد زیویار استاندار لرستان نیز پیش از این در رابطه با جاده ازنا- شازند گفت: یکی از محور‌های اساسی سفر رئیس جمهور باند دوم ازنا- شازند بود که ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار سفر داشت که ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار و ۵۰ میلیون تومان قیر رایگان است که البته نیاز به پیگیری دارد.

زیویار اظهارداشت: با پیگیری‌های انجام گرفته پس از سفر، مبلغ ۳۰ میلیارد تومان از ۱۰۰ میلیارد اعتبار آن در اختیار شرکت زیرساخت جهت تکمیل قرار گرفت.


حسین گودرزی نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی اخیرا در گفتگو با رسانه‌ها در مورد آخرین وضعیت پروژه راهسازی ازنا- شازند، عنوان کرد: طی هفته‌های اخیر هفت کیلومتر از این جاده زیربار ترافیک رفته است و هم اکنون ۹ کیلومتر انتهایی جاده باقی مانده است که ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی دلیل طولانی شدن روند ساخت ۹ کیلومتر باقی مانده را کوتاهی پیمانکار سابق دانست و تصریح کرد: پیمانکار قبلی خلع‌ید شده است و در روز‌های آینده با پیمانکار جدید روند ادامه کار ادامه می‌یابد.

او با بیان اینکه در مرحله تایید پیمانکار برای تکمیل محور ازنا-شازند هستیم، خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود تا پایان سال مالی امسال یعنی تیر ماه ۱۴۰۲ این پروژه تکمیل شود.

امیدواریم روند ساخت ۹ کیلومتر باقی مانده از جاده ازنا- شازند شتاب بیشتری بگیرد و زیربار ترافیک برود تا دیگر شاهد تمدید وعده‌ها نباشیم.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: جاده ، پروژه
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر