هفته کتاب و کتابخوانی باید مردم محور باشد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان گفت: برنامه‌های هفته کتاب و کتابخوانی باید مردم محور باشد. د.

اعظم روانشاد، با اشاره به نامگذاری بیست و چهارم آبان ماه به روز کتاب و کتابخوانی و کتابدار، اظهار کرد: این روز به برکت شهادت علامه طباطبایی مفسر و متفکر بزرگ قرن پیش و فعالیت‌های ‌ایشان در حوزه کتب قرانی به این عنوان نامگذاری شده است.

وی ادامه داد: هرساله با توجه به سیاست‌های خانه کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برنامه‌های هفته کتاب اعلام می‌شود و طبق روال سال‌های گذشته، ستاد استانی هفته کتاب با حضور دستگاه‌های مرتبط برگزار می‌شود و برنامه‌های مشترکی بر اساس سیاست‌های خانه کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌دهیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان، افزود: در حوزه فرهنگ یکی از مهمترین شاخص‌ها کتاب خوانی است و ضرورت دارد تا با هم‌افزایی و همگرایی هرچه بیشتر بین دستگاهی، نقش پررنگی برای گسترش این چتر فرهنگی داشته باشیم و هم‌افزایی‌های این بخش را قوت ببخشیم.

روانشاد اضافه کرد: در این راستا باید از ظرفیت همه دستگاه‌های فرهنگی استفاده کنیم و قطعاً در صورتی می‌توانیم کار مؤثر و ملموس در حوزه کتاب ارائه کنیم که همه ظرفیت‌ها تجمیع شود و از همه آن‌ها نیز بهره‌گیری کرد.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌های هفته کتاب به دو صورت برگزار می‌شود، بیان کرد: طبق روال مرسوم، هر دستگاه موظف به انجام تکالیف درون‌سازمانی در این حوزه است که پس از ارائه گزارش به اداره‌کل فرهنگ و ارشاد استان، عملکرد دستگاه بعد از هفته کتاب در جلسه شورای فرهنگ عمومی مطرح می‌شود، از بهترین دستگاه‌ها تجلیل می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان خاطرنشان کرد: مدل دوم، راهکار همراه با هم‌اندیشی است که البته این رویکرد بیشتر مدنظر ماست تا از اثرگذاری بیشتری هم برخوردار باشد.

روانشاد اظهار کرد: برنامه‌های اجراشده براساس سیاست‌های ابلاغ شده سی و یکمین دوره کتاب جمهوری اسلامی باید برنامه‌هایی قابل لمس و مردم محور باشد و در این راستا نیز باید برنامه‌های میدانی اجرا شود تا مردم احساس کنند هفته کتاب است.

وی با بیان اینکه شعار هفته کتاب امسال «شعار آینده خواندنی است» نمایشگاه کتاب اردیبهشت‌ماه جاری است، گفت: این شعار در همین راستا و به‌گونه‌ای طراحی و نامگذاری شده تا تولید محتوی گفتمانی در طول سال، در حوزه کتاب انجام بگیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان تصریح کرد: این شعار نیز در راستای مردمی بودن برنامه‌های کتاب در هفته کتاب نیز مدنظر قرار دارد.

روانشاد با تأکید بر برگزاری برنامه‌های قابل اجرا در سطح شهر، ادامه داد: کلیه برنامه‌ها نیز باید مبتنی بر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی باشد و البته باید از قالب‌های مختلف هنری و فرهنگی، برای هفته کتاب استفاده کنیم.

وی با اشاره به‌ضرورت برگزاری نشست‌های تخصصی و ترویجی در همه حوزه‌های دانشگاهی، مساجد، مؤسسات فرهنگی و حلقه‌های میانی، گفت: با توجه به تأکید دولت سیزدهم بر اجرای برنامه‌های کلان فرهنگی توسط مؤسسات فرهنگی و سازمان‌های مردم نهاد؛ بخصوص مؤسساتی که در حوزه کتاب فعال هستند، لازم است که برنامه‌های این هفته را به مؤسسات واگذار کنیم تا شاخص‌های مردمی بودن و مردمی‌سازی در همه برنامه‌ها، لحاظ گردد.

روانشاد بر برگزاری و اجرای برنامه‌هایی از جمله میزبانی پیشکسوتان حوزه کتاب یا اجرای طرحی همچون عصر کتاب، تأکید و اظهار کرد: باید تلاش کنیم اگر پیشکسوتی کتابی تهیه کرده، علاوه بر رونمایی مورد تجلیل و معرفی نیز قرار بگیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان خاطرنشان کرد: لازم است که آیین رونمایی کتاب‌های پیشکسوتان با حضور دستگاه‌های فرهنگی، انجام شود.

وی افزود: لازم است در سطح مدارس و کانون‌های فرهنگی مساجد نیز در این هفته زمینه همراهی و ترغیب کودکان و نوجوانان، فراهم شود.

روانشاد با بیان اینکه پوشش برنامه‌های ستاد هفته کتاب در صداوسیما، فضای مجازی و رسانه‌ها بسیار ضروری است، بیان کرد: همچنین لازم است تا از برگزاری برنامه‌های تکراری، پرهیز شود مگر اینکه برنامه‌هایی در گذشته بازخورد مثبت داشته‌اند و تکرار آن‌ها آسیبی در حوزه کتاب و کتابخوانی نداشته باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان با اشاره به رویدادمحور بودن برنامه‌های فرهنگی اضافه کرد: لازم است با توجه وقایع اخیر غزه و تهاجم گسترده رژیم صهیونیستی برای کشتار کودکان و زنان بی‌گناه فلسطینی، به خلق اثر برای حمایت از این افراد پرداخت و رویدادمحوری را در دستور کار قرار داد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.